top of page
Vyhledat

PSOAS - emocionální sval


Naše tělo je pokladnice plná emocí. Díky nervovému systému, který prochází každým svalem a orgánem v kombinaci s jemnějším energetickým systémem (čakry a nádi) se emoce ukládají do jednotlivých částí těla. Tento koncept se v józe nazývá samskara a více si o něm můžete přečíst zde. V těle jsou místa, která v sobě koncentrují velké množství samskar neboli nevyřešených emocí. Jedná se většinou o části těla, která člověk nejméně používá. Pro nás je v józe důležité tato místa probudit, obnovit jejich funkčnost a tím vyčistit a zbavit tělo nevyřešených emocí.


Jednou takovou Pandořinou skříňkou je PSOAS, v češtině vzpřimovač bederní, který se skládá ze tří svalů: velký psoas, malý psoas a iliacus. Tomuto svalovému uskupení se také říká iliopsoas. Mít nevyřešené emoce uložené někde v těle by nás asi nemuselo tolik trápit. Jednak, většina z nás ani neví, že například nějaký psoas existuje a za další, pokud máme hluboko zastrčené nevyřešené emoce, proč je budit a přinášet je na povrch?.. Bohužel psoas je nezbytný pro správné provedení většiny cviků a bez jeho zapojení je nemožné udělat ásany jako jsou most (Urdhva Dhanurasana), UHP (Utthita Hasta Padangushtasana), stojka na hlavě (Shirshasana), vinyasy, Kurmasana, Navasana, lotus (Padmasana) a další. Jinými slovy, nesprávně fungující psoas je důvod, proč má většina studentů problémy s těmito pozicemi.


Z anatomického pohledu má psoas za úkol ohýbat kyčlemi dopředu a dozadu (např. zvedat nohu nahoru), za další zajišťuje rotaci kyčelního kloubu do stran a zároveň funguje jako vzpřimovač páteře. Je připojen ke stehenní kosti, prochází pánví a na opačném konci se upíná k obratlům páteře (pod žebrami) a k pánevní kosti (illiacus). Psoas máme na pravé a levé straně.


Ke správné funkčnosti potřebujeme, aby byl psoas dlouhý, protažený a zároveň zpevněný. U sportovců, kteří dělají běh nebo cyklistiku je tento sval většinou zkrácený a zablokovaný. Stejně tak dlouhodobé sezení na židli snižuje funkčnost tohoto svalu. Bolest v oblasti třísla, horní části stehna nebo spodní části zad (například při jízdě autem) mohou být indikátory zkráceného psoas. Většinou se jedná o vystřelující bolest.


Další důležitou funkcí psoas v systému ashtangy jógy je jeho zapojení k aktivaci energetického systému (čakry) a proudění energie. Ashtanga pracuje s ujjayi dýcháním, pranou (proudění energie směrem nahoru), ápanou (proudění energie směrem dolů) a bandhami (energetické zámky v těle). Při správném použití dechu v józe je při nádechu stlačena bránice směrem dolů, což masíruje vnitřní orgány v této oblasti. Aby však k takové akci mohlo dojít, musí se uskutečnit protipohyb, kterým je zapojení bandh - mula bandha (zapojení svalů pánevního dna) a uddiyana bandha (zapojení hlubokých spodních břišních svalů včetně psoas).


Naší základní emocí je strach. Přesněji strach ze smrti. Jedná se o podmíněný reflex. V podstatě sebeobrana. Pokud by se nás snažil někdo fyzicky ohrozit, automaticky schoulíme trup a dáme ruce před sebe. Tím chráníme část těla, v které jsou uloženy životně důležité orgány. Stejnou reakci budeme mít pokud se lekneme hlasitého zvuku - lehce se nám stáhnou svaly v okolí břicha a hrudníku. Strach a úzkost se nám ukládají do psoas a ten, pokud ho pravidelně neprotahujeme, je víc a víc v křeči. Protože se jedná, jak už jsme si řekli, o hluboko uložený sval, není jednoduché se k němu propracovat. V První Sérii ashtangy jógy je hlavní ásanou na protažení psoas Urdhva Dhanurasana (most) a Urdhva Mukha Shvanasana (Upper Dog/Pes hlavou nahoru v Pozdravech Slunce). Není neobvyklé, když studenti začnou pracovat na pokročilejších variacích mostu (zvedání se nahoru a most ze stoje), že je překvapí nával emocí, převážně strachu. Toto je důležitá a pozitivní součást terapeutického procesu jógy, protože ve chvíli, kdy emoce vyjdou na povrch, naše tělo se jich zbaví. Zároveň se uvolní zablokovaná část těla a student je poté v konkrétním cviku více flexibilní, může jít více do hloubky.

Pozice v kterých se psoas stahuje/posiluje (kontrakce):

  • Utthita Hasta Padangushtasana

  • Kurmasana

  • Upavishta konasana B

  • Navasana

Pozice v kterých se psoas protahuje:

  • Virabhadrasana

  • Dhanurasana a záklony všeobecně

  • Virasana

  • Hanumasana


Výborným cvikem na protažení psoas je Virasana. Tato ásana je velice terapeutická, právě proto, že uvolňuje bolest v tříslech, stehnech nebo spodní části zad (samozřejmě záleží odkud bolest pochází, ne vždycky je příčinou bolesti zad zatuhlý psoas, ale často to tak je). Virasana uvolní jak psoas, tak protáhne svaly na stehnech, což bývá v začátku jógové praxe překážkou a jedním z důvodů, proč není možné uvolnit kyčle, udělat lotus nebo most.Začněte v sedě, chodidla mějte napnutá a podél těla (neseďte na patách). Pokud je pro vás tato verze moc intenzivní dejte si mezi nohy a pod zadek bolster, deku nebo polštář (musíte použít tolik polštářů, aby se vám sedělo pohodlně).

Pokud je pro vás tento cvik proveditelný lehněte si na zem. V případě, že máte pod pánví polštář, pro variaci v leže musíte podložit i zbytek trupu. Ruce máte podél těla. Kolena se vám nesmějí zvednout.


Jestliže se vám leží pohodlně (nesmíte cítit žádné pnutí v kolenou nebo jinou bolest v těle), dejte ruce za hlavu. Tím protažení psoas a stehenních svalů prohloubíte a zároveň přidáte protažení ramenních a prsních svalů.

Podle toho, která variace vám vyhovuje, zkuste v ní vydržet několik minut. Pokud budete cvik opakovat pravidelně každý den, během několika týdnů by se vám psoas měl uvolnit.Foceno ve studiu Zen Garden, Praha 5 - Anděl

15 701 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page