top of page
led class.jpeg

2024

TERMÍN I

Kurz Úvod do Ashtangy I.

úplní začátečníci

ÚTERKY

19:00 - 20:30

9/4 - 25/6  2024 (12 lekcí)

level 1

cena: 3.360 Kč

lektorka: Renata Pacovská

TERMÍN II. 

Kurz Úvod do Ashtangy II.

mírně pokročilí

PONDĚLKY

19:15 - 20:30

8/4 - 24/6  2024 (12 lekcí)

level 2

cena: 3.360 Kč

lektorka: Sandra Laurencová

TERMÍN III. 

Úvod do Ashtangy III.

pokročilí

formou víkendových workshopů

seriál PEVNÉ ZÁKLADY

více info...

lektorka: Sandra Laurencová

TERMÍN IV. 

Úvod do Ashtangy

formou víkendových workshopů

červenec, srpen

14/7, 27/7, 17/8  2024

více info...

lektorka: Denisa Sengerová

Kurzy Úvod do Ashtangy jógy jsou určené úplným začátečníkům a mírně pokročilým studentům a jsou strukturované tak, aby seznámily účastníky s tímto systémem. Kurzy jsou také vhodné pro stálé začátečníky a pro ty, co z praxe vypadli a rádi by opět našli pevné základy.

Podrobně si vysvětlíme část pozic první série, podle toho který kurz si vyberete (pozdravy slunce, pozice ve stoje, pozice v sedě a závěrečné pozice), včetně modifikací (pro studenty se zraněními a zdravotními komplikacemi). Účastníci získají přehled o základech filozofie (8 větví Patanjaliho jógy), správném dýchání, jednotlivých vinyasách (přechody mezi pozicemi), pranayamě a meditaci. Lekce jsou složeny z teoretické části, ásanové praxe a závěrečné meditace a relaxace. 

 

Level 1

Vhodné pro úplné začátečníky a mírně pokročilé začínající studenty, kteří by si rádi zopakovali První sérii od začátku. Základy metody ashtangy, dech, bandhy, vinyasy, drishti, pozdravy slunci, stojné pozice a část pozic v sedě až po Purvattanasana a tři závěrečné pozice (Yoga Mudra, Padmottanasana, Uthpluttihi).

 

Level 2

Pro ty, kteří již nějaké základy jógy nebo ashtangy mají a chtěli by se naučit více a nebo pro účastníky kurzu level 1. Probereme pozice v sedě až po Navasana a závěrečné pozice (Urdhva Dhanurasana - most, sérii svíček - Sarvangasana a Sirshasana - stojka na hlavě). Podle toho jaká se sejde skupinka zopakujeme vše co bude potřeba.

Level 3

Druhá část První série ashtangy a pozice po Navasaně. Opět budeme vycházet z toho, jaká se sejde skupinka lidí, co všechno již účastníci umí a co je třeba zopakovat. Ukážeme si vhodné modifikace pro těžší pozice a postupy a kroky, jak těchto pozic postupně dosáhnout.

Pro ty, kteří nemohou navštěvovat pravidelné večerní lekce kurzu nabízíme několikrát do roka víkendový workshop, který je obsahem přibližně stejný jako kurzy. 

Ashtanga se vyznačuje dynamičností, kterou přináší integrace vinyas (proskoky) mezi jednotlivými ásanami. Slovo ashtanga se dá přeložit jako "osm větví", které jsou morálním a etickým kódem, popsaném v historickém textu Patanjaliho Jóga Sutrách.

 

Fyzické pozice (ásany) mají v ashtanze přesnou strukturu, navazují na sebe a jsou provázány vinyasami. Ashtanga má šest sérií, které na sebe také navazují. Každý student začíná od první série (Primary Series), které se také nazývá Yoga Chikitsa = jóga terapie. Většina studentů stráví celý život praxí první série, díky její fyzické obtížnosti a nárokům na flexibilitu. Avšak první série je komplexní cvičení.

 

Důležitou součástí pozic (ásana) je správné dýchání (ujjayi), zapojení energetických zámků v těle (bandha) a hledění do jednoho místa (drishti). Jóga je mnohem víc, než jen ohýbání těla a schopnost udělat most, provaz nebo stojku na hlavě. Pokud cvičíme pravidelně, jóga nás nutí zamyslet se nad našimi hodnotami, nutí nás přemýšlet nad tím, kdo jsme, jak vidíme sami sebe, svojí identitu a jak si myslíme, že nás vnímá okolí. Jóga v nás vyvolá vnitřní změnu, která vede k transformaci. Fyzické pozice (ásany) způsobují vedlejší účinek: čištění těla od toxinů, zbavení se přebytečného tuku, vyléčení nemocí a uzdravení starých zranění. Avšak opravdový význam jógy leží ve schopnosti lépe vnímat sám sebe skrze fyzickou námahu, což nám pomáhá k osvobození našeho vědomí od starých, navyklých způsobů myšlení, žití a chování (samskara).

 

První zkušenost, kterou většina lidí má (a zůstanou nějakou dobu u cvičení), je fyzická. Praxe ashtangy vyvolá hluboké čištění kardiovaskulárního systému skrze silné pocení - detoxifikace, pokud je praxe prováděna správně. Společně s ujjayi dýcháním a koncentrací mysli nastane vnitřní čištění - transformace. 

Ashtanga testuje hranice naší mysli a těla. Dohromady s pranayamou a meditací nám otevře dveře k hlubokému spirituálnímu procesu. 

 

Přihlášky a platba

Dvě zameškané lekce je možné nahradit v kterýchkoliv mysore lekcích podle rozvrhu, kde vás doučíme potřebnou látku. Nahrazovat je také možné ve vedených lekcích, tam však nelze individuálně látku doučit.

 

Platby jsou závazné a platnost se nedá prodlužovat.

bottom of page