top of page
Vyhledat

Samskara

Všechny naše myšlenky, emoce, způsoby chování, mentální vzorce a životní zkušenosti se ukládají v našem podvědomí, jako kdybychom si dělali zářezy na duši.V Sanskrit se tento proces nazývá samskara. Podle toho, zda jsme si prožitou zkušenost, emoci nebo myšlenku identifikovali jako dobrou (jsme šťastní, že se v našem životě stala určitá skutečnost) nebo špatnou (máme pocit, že se nám přihodilo něco nemilého), tato samskara nás bude ovlivňovat buď pozitivním nebo negativním způsobem. Jsou to staré představy a omezující koncepty skrze které vnímáme svět.


Samskary utvářejí náš podmíněný způsob života a způsobují utrpení a bolest. Jsou jako závislost, které se nemůžeme zbavit, v tomto případě závislost ne na drogách, ale na emocích a navyklém způsobu chování. Samskary v nás můžou vyvolávat zdánlivě příjemný pocit důvěrnosti, jsou náš dobrý kamarád. Proto se k nim automaticky stále vracíme, i přesto že nám ubližují. Také máte občas pocit, že prožíváte stejnou negativní zkušenost pořád dokola?


Samskary se nám ukládájí v těle, tak jako toxiny a blokují nebo znecitlivují části těla. Emoce jsou vybrující energie. Pokud nedovolíme, aby se emoce volně pohybovaly v našem těle a vycházely na povrch, tělo neví co s nimi. Jako když dostaneme dárek, který se nám nelíbí, schováme ho do sklepa, kde nebude na očích. Stejným způsobem schová tělo emoce, které jsme nedokázali zpracovat a uloží je do míst, jež nejméně používáme (často kyčle, páteř, ramena). Stejným způsobem, jakým si blokujeme části těla, tak otupujeme i naše vědomí, abychom nemuseli snášet všednost života (např. práce, která nás nenaplňuje, sny, které si nedokážeme splnit..). Proto si večer rádi dáme skleničku alkoholu, zapálíme si cigaretu, máme často chuť na sladké nebo se bezmyšlenkovitě koukáme na televizi.


Jóga nás učí, že pouze to, co cítíme skrze své tělo je skutečné. Všechno ostatní je iluze. Protože to, co vidíme je interpretace toho, co chceme vidět, okořeněná našimi emocemi. Je to náš hologram. Například se seznámíme s někým, kdo nám připomíná našeho souseda a automaticky je nám ten člověk nesympatický. Na to, co vidíme, přenášíme své samskary. To co cítíme skrze své tělo je skutečné, protože to prožíváme v přítomnosti. Všechno ostatní je iluze, protože je to interpretace naší mysli, která existuje pouze v minulosti nebo budoucnosti. Naše mysl buď analyzuje co se již stalo, a tím nás vtahuje do minulosti, nebo si představuje jak by věci měly být, a tím nás nutí dělat plány do budoucnosti.


Aby jsme se samskar zbavili, a tím se oprostili od podmíněného způsobu bytí, musíme vynaložit úsilí. A v tom nám může jóga pomoci. Praktikování jógy spouští hluboký proces transformace, jehož součástí je právě vymazávání samskar. Při fyzickém cvičení (asana) vytváříme v těle žár (agni), který vynáší na povrch tyto zažité způsoby myšlení a chování a doslova je spálí. Tento proces nám pomůže začít se dívat na život z nové, pro nás zdravější perspektivy a kompletně nám přeprogramuje automatické negativní reakce.


Každý jsme mistry v maskování samskar. Proto kolem sebe vytváříme chaos a drama. Ve chvíli, kdy si přestaneme namlouvat, že konkrétní negativní samskary neexistují, začneme je vidět a uvědomíme si jakým způsobem díky nim ubližujeme sobě a druhým. Pak již není těžké takovou samskaru změnit. Proto je ashtanga zdánlivě fyzicky namáhavá. Agni, které v těle cvičením tvoříme, je nástroj k roztavení negativních způsobů myšlení a chování. Pokud cvičíme pravidelně a máme období, kdy je nám cvičení nepříjemné nebo hledáme výmluvy proč necvičit, pravděpodobně jsme narazili na nějakou hluboko uloženou samskaru.


Pomoci nám může, když si představíme, jakým způsobem jsou samskary interpretovány v našem fyzickém cvičení jógy. Jaké jsou naše navyklé způsoby pohybu, které nám způsobují bolest a přesto je stále opakujeme. K tomu, abychom je odstranily musíme tělo naučit pohybovat se novým efektivnějším způsobem. Tím ze života odstraníme ignoranci (avidya) a klam (maya) a nahradíme je znalostí a porozuměním. To nám otevře oči a začneme vidět své samskary.

948 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Proces Změny

Comments


bottom of page