top of page
Vyhledat

Metoda Ashtangy

Aby student ashtangy mohl využít benefitů této duchovní metody, je nezbytné znát všechny její elementy. Ásanová praxe je meditací v pohybu, tedy každý dech a každý pohyb by měl být vědomý. Ujjayi dýchání, bandy, drishti, vinaysy, jsou techniky, které slouží k tomu, abychom se učili pratyaharu - odbourání smyslů. Naše mysl má tendenci být roztěkaná - citta vritti nirodha - proto je třeba využívat těchto metod k dosažení soustředěnosti.Ujjayi dýchání

Ujjayi dech se provádí po celou dobu ásanového cvičení, dýchá se pouze nosem, pusa je zavřená. Částečným uzavřením hlasivkové štěrbiny vydáváme šeptavý zvuk, který jako kdyby vycházel z hrudníku. Hlasivky nejsou zapojeny. Tímto způsobem, jsme schopni náš dech prodlužovat a regulovat. Ujjayi dýchání vytváří v těle žár - agni, jež spouští vnitřní čištění, urychluje metabolismus, napomáhá flexibilitě a napomáhá léčení těla. Naslouchání vlastnímu hlasitému dechu během praxe nám pomáhá v odbourání smyslů a ponoření se dovnitř sebe. Každý pohyb v ashtangových sériích je buď nádech nebo výdech. Počet nádechů a výdechů je přesně stanoven. Proto jednou týdně praktikujeme vedenou lekci, kde se studenti učí správné počítání vinyas a tudíž správný dech.


Bandhy

Bandhy jsou energetické zámky v těle a při ashtangové ásanové praxi se používají dvě, mula a uddiyana. Bandhy nám slouží ke kultivaci prany (životní energie), kterou ásanovou praxí vytváříme. Mula znamená kořen. Mula bandha se nachází na úrovni kořenové čakry (muladhara), v oblasti pánevního dna, přesněji tam, kde je perineum - hráz (proto je tak důležité pro ženy při porodu, vyvarovat se natrhnutí nebo nastřihnutí hráze). Zapojením mula bandhy zabráníme, aby nám praxí vytvářená energie unikala pryč a namísto toho byla nasměrována do sushumna nadi, hlavního energetického kanálku, na úrovni páteře. Mula bandha se drží po celou dobu praxe, jak při nádechu, tak při výdechu.

Uddiyana bandha se zapojuje vtáhnutím spodních břišních svalů (pod pupíkem) a přitisknutím jich k páteři. Horní část břicha (nad pupíkem) se nepoužívá proto, aby se neomezovala funkce bránice. Uddiyana znamená letět vzhůru, jejím zapojením energie letí vzhůru do sushumna nadi. Sushumna nadi začíná na úrovni perinea (hráze) a jde páteří nahoru k hlavě. Uddiyana se také drží po celou dobu praxe.


Drishti

Drishti je místo pohledu. Každá pozice a každá vinyasa (pohyb) má své drishti, které je nutné znát. Pomáhá nám odbourávat ulpívání na našich smyslech (pratyahara) a tím zvyšuje naši koncentraci (dharana). Ve chvíli kdy drishti ztratíme, naše mysl se přestane soustředit, očima začneme běhat po místnosti a všímat si předmětů zvenčí, namísto abychom byli ponořeni dovnitř sebe. Drishti nám také pomáhá uchovávat pranu.


Máme 9 drishti:

- špička nosu - Nasagre drishti

- palec na rukou - Angusthagre drishti

- třetí oko - Bhrumadhye drishti

- pupík - Nabhou drishti

- prostředníček - Hastagre drishti

- prsty na nohou - Padayoragram drishti

- vpravo - Parshvayoh drishti

- vlevo - Parshvayoh drishti

- nad sebou/na strop - Urdhve drishti


Vinyasa

Vinyasy, jednotlivé pohyby mezi ásanami, jsou stejně důležité jako ásany samotné. Každý pohyb, který je zapotřebý k tomu, abychom se dostali do pozice a z pozice je počítaný v Sanskrit a je provázený ujjayi dechem a drishti. Takto vinyasu popsal Vamana Rishi v Yoga Koruntě. Vinyasy je nutné naučit se zpaměti, ke každé pozici, kterou praktikujeme, znát jejich přesné provedení, správný počet v Sanskrit a zda je při ní nádech nebo výdech. Tak můžeme proniknout hlouběji do praxe.

349 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


o.c
Jan 20, 2023

Děkuji Deniso moc za tyhle texty a videa.

Like
bottom of page