top of page
Vyhledat

Transformace

Když jsem byla letos na jaře (2016) v Indii, začala jsem psát články na Facebook Shaly. Zde jsou jejich kopie. Postupně bych je sem ráda dala všechny. Původní články můžete najít na SHALA Prague na FB.Dnes jsem chtěla navázat na minulý příspěvěk o (fyzické) bolesti, Bolest (nejen) v Józe a částečně osvětlit ty nefyzické části. To mě přivedlo k procesu transformace a došlo mi, že ne každý je s tímto procesem seznámen, nebo nad ním přemýšlí stejně jako já.


Co je tedy proces transformace v ashtanze? Je to hluboká fundamentální změna, která otřese základy našeho domečku z karet, abychom si mohli vybudovat novější, funkčnější a upřímnější život. Transformace ashtangou je dlouhodobý proces trvající mnoho a mnoho let a k jeho fungování je nutné mít pravidelnou denní praxi. Tento proces je individuální a u každého jiný. Toto je pouze můj úhel pohledu..


Většina praktikantů ashtangy pocítí jako první změny na fyzické úrovni. Tělo se nám začne měnit (kromě neustálé svalové bolesti, která postupně zmizí), začneme v těle vnímat místa, o kterých jsme nevěděli, že existují, začneme být více flexibilní, mít více síly, zmizejí nám zdravotní problémy, kvůli kterým jsme se často k józe dostali, často zhubneme a změní se nám postava. Ashtanga nás donutí upravit stravu, začneme mít pravidelný spánek, začneme sledovat pitný režim (ten nealkoholický) a spousta dalších věcí. Výsledkem je, že se začneme cítit dobře ve svém těle, prožívat každou jeho část. Mezitím se nám začne uklidňovat mysl, začneme být více vyrovnaní, mít méně stresu a celkově poté co ráno docvičíme mít pocit, že nás přes den nic nerozhází. Je to hodně věcí, které začneme..


Toto je celkově velice příjemná etapa, která nám dá nahlédnout, jak krásně v naší bytosti může být. Poté co se v této fázi zabydlíme, jako by naše mysl dostala odvahu a začne uvolňovat staré, nevyřešené emoce (díky čištění nervového systému). A toto je moment, kdy spousta studentů od ashtangy uteče. Období zamilovanosti je u konce, ashtangu už nemůžeme používat jako drogu. Toto je však chvíle, kdy proces transformace začíná.

Mít emoce je důležité, nevyřešené emoce nás však blokují, brzdí. Jsou to pocity, které vycházejí neznámo odkud a často netušíme co je spouští. S nimi souvisejí opakující se negativní, mentální vzorce chování, které jóga nazývá samskary. Negativita vytváří více negativity. Často v případě samskar začneme vidět, jak se naše negativní návyky myšlení táhnou z generace na generaci nazpět naší rodinou. Tento proces trvá podstatně déle, než první fáze ashtangové zamilovanosti. Musíme jít do hloubky, až na dno a všechno vyčistit. Zde si uvědomíme jak důležitá je sebeláska. Abychom všechnu tuto tmu, trauma, bolest, křivdy z dětství.. mohli nechat vyjít na povrch, potřebujeme nejen odvahu vytrvat, ale přestat být sebekritický - potřebujeme všechny nevyřešené emoce nechat vyjít a pouze pozorovat, bez kritizování, analyzování a snahy cokoliv pochopit. Toto nás učí přijímat se takové jací jsme. A to je bezpodmínečná láska.


Během všech těchto změn a možná díky tomu, že vidíme jaká je to dřina, si začneme více vážit svého života, začneme více zvažovat jakými lidmi se obklopujeme, jestli nám dává naše zaměstnání hlubší naplnění, jaká dynamika je v naší rodině a proč. Všeobecně začneme více vnímat čím naplňujeme svůj život a budeme chtít více pozitivna, praxe yam a niyam.


Někde během těchto změn (pokud jsme to tak neměli už před ashtangou) začneme vnímat, že je něco vyššího než jsme my, co řídí náš život. Surrender, pokora, začneme se zbavovat ega. Jak čistíme emoce, začínáme žít více v přítomnosti (když si vyčistíme traumata, emoce pro nás přestanou být strašidelné a můžeme je prožívat v přítomnosti) a tím se začneme spojovat se svojí duší a více následovat svůj instinkt, svoje vnitřní já. Přestaneme mít potřebu řídit a kontrolovat a spíše se učíme naslouchat a následovat - svůj vnitřní hlas, svojí duši.


Začnou se nám otevírat obzory, vědomí, šestá čakra. Začneme vnímat, že život vůbec nemusí mít taková pravidla jaká jsme si nastavili. My si vytváříme svojí realitu, svůj matrix. Začneme vnímat zákony vesmíru, zákon akce a reakce (činu a následku), myšlenka a zhmotnění myšlenky.. Proto jóga klade takový důraz na čistotu mysli, všechno co máme uvnitř svojí hlavy je filtr přes který vidíme venkovní svět. Venkovní svět a ostatní lidé nám pouze nastavují zrcadlo - našeho obrazu.


Uvědomíme si, že my jsme tvůrci svojí reality a pokud budeme mít denní spirituální praxi, kterou ashtanga je, můžeme opravdu s touto tvůrčí energií pracovat a přitáhnout si do života vše co chceme. Můj proces transformace zdaleka není dokončen, takže vám zatím neřeknu jak je to dál :-)


Ještě poznámka k emocionálnímu a mentálnímu procesu čištění - věřím, že je někdy nápomocné a někdy nezbytné používat různé formy terapie, ať už alternativní nebo klasické. Někdy se jedná o hluboká traumata, aniž by si to člověk buď uvědomil nebo připustil a terapie pomohou celý proces usnadnit, urychlit a správně nasměrovat. Je omyl myslet si, že fyzická praxe ásany sama o sobě spasí vše.

195 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Proces Změny

Comments


bottom of page