top of page
Vyhledat

Pozice ve Stoje I.

Aktualizováno: 16. 4. 2020

VÝKLAD POZIC: PRVNÍ SÉRIE (Yoga Chikitsa)Pozice ve stoje jsou základním stavebním kamenem ashtangové praxe. Posilují svaly na nohou, dodávají nám stabilitu, otevírají kyčle, předklonové pozice ve stoje protahují hamstringy a spodní část zad a zároveň stimulují trávení.


Stojné pozice nás učí mít pevné kořeny, které získáme správným používáním chodidel. Na zemi chceme stát s roztaženými prsty na nohou, kde váhu těla umisťujeme do čtyř bodů chodidla (palec, malíček, vnější a vnitřní kotník).PADANGUSHTASANA

Ve všech předklonech si musíme hlídat, abychom nepřepínali hamstringy a spodní část zad. Většina bolesti v předklonech vziká pasivitou, tím že v pozici pouze "visíme", využíváme gravitace a váhy těla, bez zapojení ostatních svalů. Pokud cítíme pnutí, bolest nebo nepříjemný tlak, je nutné pokrčit kolena a počkat, až tělo začne získávat více flexibility. Kolena postupem času můžeme propnout. Hamstringové úpony jsou křehké, nechceme si je natrhnout nebo přetrhnout. Základní pravidlo ashtangové praxe zní, nedělat pohyby které bolí, snažíme se každý pohyb dělat vědomě a vnímat, jak na něj naše tělo reaguje. Abychom dosáhli flexibility, musíme vždy také zapojit sílu. Každý svalový pohyb má svůj protipohyb. V případě předklonů, pro zdravé protažení hamstringů, je protipohybem zapojení kvadricepsů (svaly na přední straně stehen) a vtáhnutí břicha dovnitř. Hamstringy v sobě uchovávají emoce a toxiny, proto může někdy trvat delší dobu, než se nám uvolní.

Čím dříve se naučíme zapojovat bandhy, tím zdravější pohyby bude naše tělo vykonávat.


V padangushtasaně se chytáme prsty na rukou palce u nohou. Tento úchop je v ásanách ashtangové praxe používán často. Chytáme se palce na noze třemi prsty na rukou (palec, ukazováček a prostředníček). Tato mudra jednak tlačí na akupunkturní bod jater, který se nachází na vnitřní straně palců u nohou a zároveň vytváří energetický obvod těla. Proto je důležité vždy toto uchopení provést, pokud někdo není dost flexibilní, aby na palce dosáhnul, pokrčí kolena.


V předklonu se nesnažíme dát za každou cenu hlavu ke kolenům, spíše si představujeme, že chceme přitisknout břicho nebo tělo na stehna. Pohyb směrem k nohoum je vyvážen stejnou měrou pohybem těla směrem dolu. Záda nejsou kulatá ani prohnutá (již proto, že máme zapojené bandhy a vtahujeme břicho), snažíme se otevírat hrudník, dávat prsa dopředu a ramena pryč od uší.


Pokrčené lokty máme maximálně na úrovni ramen, nebo je lehce vtáčíme směrem k nohoum. Lokty se nám většinou začnou vytáčet směrem od těla ve chvíli, kdy používáme sílu paží k tomu, abychom se dostali hlouběji do předklonu. Tohoto pohybu se snažíme vyvarovat, paže jsou aktivní, avšak nejsou tím co naše tělo přitáhne.


Začínáme ze Samasthitihi

Rozkročíme se na šířku kyčlí, chodidla paralelně s podložkou


Ekam

Vinyasa 1

nádech, předkloníme se, chytneme se palců u nohou spojením palce, ukazováčku a prostředníčku a podíváme se před sebe, drishti na špičce nosu


Dve

Vinyasa 2

výdech, přitáhneme tělo k nohoum a směrem dolů, zapojíme stehenní svaly, vtáhneme břicho dovnitř, kdo může má proplá kolena, drishti za sebou a na špičce nosu


ÁSANA

Druhá vinyasa je zároveň samotná ásana, kde zůstaneme na pět nádechů a výdechů


Trini

Vinyasa 3

nádech, podíváme se před sebe, drishti na špičce nosu

výdech, stále se díváme před sebe


Rovnou přecházíme do další pozice, nezvedáme se nahoru.PADA HASTASANA

Velice podobná pozice té předchozí, jen hlubší a více intenzivní. Dáváme dlaně pod chodidla a přenášíme váhu pánve směrem dopředu.


Ekam

Vinyasa 1

nádech, díváme se před sebe, dáme dlaně (vnější stranou směřuje do země) pod chodidla, drishti na špičce nosu


Dve

Vinyasa 2

výdech, přitáhneme tělo k nohoum a směrem dolů, přeneseme váhu dopředu, zapojíme stehenní svaly, vtáhneme břicho dovnitř, kdo může má proplá kolena, drishti za sebou a na špičce nosu


ÁSANA

Druhá vinyasa je zároveň samotná ásana, kde zůstaneme na pět nádechů a výdechů


Trini

Vinyasa 3

nádech, podíváme se před sebe, drishti na špičce nosu

výdech, stále se díváme před sebe

Nádech, zvedneme se nahoru do SamasthitihiTRIKONASANA A, B & PARSHVAKONASANA A, B

839 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Proces Změny

Comments


bottom of page